Moja Atlantyda

2023-08-26 18:17:45
Cypr jest dla mnie miejscem, gdzie odkrywam liczne atlantydy, czyli mityczne krainy, o niesamowitej cywilizacji zniszczone przez trzęsienia ziemi i zatopione przez wody morskie.
Moja Atlantyda to między innymi:
Borysław (Ukraina)
Czarnobyl (Ukraina)
Kourion (Cypr)
Musan (Cyr)
Pafos Archeological Site (Cypr)
Pompeje (Włochy)
Salamina (Cypr)
Solia (Cypr)
Varosha (Cypr)
Vouni Palace (Cypr).
Lista ta ciągle się rozwija, bo poszukując Atlantydy nie można zatrzymywać się, trzeba dążyć do poglębiania ciągle wiedzy.

Zapraszam ze mną na autorskie wycieczki szlakiem moich atlantyd po Cyprze, które Was zaskoczą, ale także rozpieszczą swoimi walorami i możliwościami, pokochacie te miejsca i rozwiniecie swoje horyzonty myślowe i turystyczne.
Moja Atlantyda to wycieczka po Cyprze szlakiem tych wspaniałych miejsc, których życie nagle przerwało się przez zbieg wydarzeń i kataklizmów.
Moim poprzednikiem opisującym atlantydę jest mój ulubiony starożytny filozof Platon. Platon nawiązując do starożytnej atlantydy powołuje się na ustną tradycję przekazywaną w greckim rodzie Solona, o której często mówili egipscy kapłani. W dziele Timajos dowiadujemy się, że istniała cudowna kraina, która jest większa niż Azja i Libia, a także leży już za Słupami Heraklesa, czyli Gibraltarem. Atlantyda też władała okolicznymi innymi krainami. Niestety na Atlantydę nadszedł z zaskoczenia kres, całkiem niespodziewanie poprzez liczne trzęsienia ziemi i potopy, a sama Atlantyda zapadła się i zamurzyła pod wodą w IX wieku p.n.e.
Platon opisuje, że Atlantyda była bogata nie tylko w warzywa i owoce, ale także liczne gatunki zwierzyny, a przede wszystkim złoto, srebro i diamenty. Sama Atlantyda była podzielona na 10 części zarządzanych przez 10 króli. Podczas podziału świata przez bogów po wielkiej wojnie między bogami, Atlantyda przypadła Posejdonowi. Posejdon bardzo poważnie wziął się za ochronę Atlantydy tworząc wały obronne i fosę. W środku murów obronnych znalazło się piękne miasto ze wzgórzem, na którym znalazł się królewski pałac i światynia poświęcona Posejdonowi, w mieście tym mieszkali Atlantydzi. Mówi się, że od środka mury były wyłożone złotem i srebrem, a na placu znajdował się złoty posąg boga powożącego rydwan ciągnięty przez sześć skrzydlate konie. Dla rozrywki w Atlantydzie znajdowały się liczne parki, tor wyścigów konnych i rydwanów, tereny rekreacyjne z zimnymi i gorącymi źródłami z licznymi łaźniami i ujęciami wody pitnej. Natomiast w pobliskim porcie stała cała flotylda trirem. 
Niestety Platona wizji nie popierał jego uczeń Arystoteles, a także grecki geograf Strabon i rzymski przyrodnik Pliniusz, ale mimo to, i tak większość starożytnych filozofów, historyków, geografów i podróżników było zachwyconych historią Platona o starożytnej Atlantydzie.  

więcej informacji można znaleźć na mojej stronie internetowej: https://www.travelbook.pl